top of page
  • Obrázek autoraJan Složil

Nové role ve vzdělávání

Dříve to bylo jednoduché. L&D dostalo požadavek na kurz, vybralo dodavatele a kurz se uskutečnil. Prezenčně.

Dnes to má L&D výrazně složitější. S nástupem nových technologií jsou potřeba dvě skupiny nových rolí:

  • Stratégové, kteří budou umět vytvořit vzdělávací cesty a "prodat" jejich myšlenku a nový mindset do zbytku společnosti.

  • Specialisté, kteří budou jako doma ve zkratkách typu HTML5, CSS, UI, JS apod.

Pojďme se na některé z nich podívat.

Stratégové

Learning Experience Designer

Tenhle člověk ví, že různí lidé se chtějí vzdělávat různě. Stanoví cíl, k němuž se má zaměstnanec dostat (ten cíl bývá většinou navázaný na kompetence). A nadesignuje různé cesty, jak se k němu dostat.

Výsledkem práce Learning Experience Designera bývá spousta "vzdělávacích stromů", které mapují ve větším nebo menším detailu vzdělávací cesty vedoucí ke klíčovým kompetencím ve firmě. Experience designer by měl být zkušený, protože bude o této myšlence potřebovat přesvědčit vedení. Bude o ní potřebovat přesvědčit manažery jednotlivých oddělení, protože oni jsou zvyklí na myšlenku "Franta nemá výkony, tak ho pošleme na kurz". A najednou se budou muset podílet na tvorbě nějakých "vzdělávacích stromů". To s nimi nemůže dělat mlaďoch, manažeři by ho převálcovali :-)


Content Strategist

Má vyzkoušené a proklikané mraky vzdělávacích forem. E-learningy. X-learningy. Webináře. On-line kurzy. Workshopy. Podcasty. Ask videa. Self-assessmenty. FAQy. PDFka. Infografiky. E-booky. Interaktivní obrázky. Simulace... Tohle všechno si zažil na vlastní kůži a dovede posoudit, pro kterou cílovku, kompentenci a pozici ve vzdělávací cestě se která forma hodí.

Pomáhá Learning Experience Designerovi postavit cestu a "prodat" její jednotlivé části zaměstnancům. Umí vysvětlit, co která část komu přinese a proč je pro něj vhodná.

Má také přehled o trhu a ví, kdo se na tvorbu kterých forem nejvíce hodí. Případně, jestli dává smysl tvořit si některé z forem "doma", interně ve firmě.


Technologové

Dlouho jsem o tomhle názvu přemýšlel. Je provokativní, protože spousta z vás, se kterými se o vzdělávání bavím, říká, že vzdělávání je hlavně o lidech. Je. I za každou technologií většinou stojí člověk. Musí jí rozumět a umět ji správně použít. Potřebuje to být technolog, protože klasický lektor má většinou úplně jiné kompetence.


Content Developer

Tvůrce obsahu. Může tvořit v autorských nástrojích, jako je třeba Articulate Storyline nebo Rise, Adobe Captivate, Lectora a další. Nebo může být skvělý tvůrce animovaných videí v Powtoon nebo Vyondu. Může to být kameraman s okem pro dobré prostředí a citem pro dynamickou akci, kterou podpoří ještě dobrým střihem ve střihovém programu. Může to být super grafik, který z jakéhokoli nudného tématu vytvoří úžasnou infografiku.

Nemá smysl po těchto lidech chtít, aby se podíleli na strategii. Nechte je tvořit. Právě jejich výtvory vám pomohou přesvědčit ostatní, že moderní vzdělávání může být atraktivní, smysluplné a že má být nedílnou součástí firemního vzdělávacího systému.

Vzdělávejte je tak, že jim umožníte účastnit se vysoce specializovaných školení nebo celosvětových setkání tvůrců podobného zaměření. Tam se inspirují a přinesou vaší firmě spoustu nově zpracovaných nápadů.


Template Designer

Ohó, tak tady už je to vyšší dívčí. Tohle už je skoro programátor. Tenhle člověk zná HTML, umí designovat s využitím CSS stylů, zná JavaScript. Jak vám může pomoct? Obrovsky, OBROVSKY ušetří čas a peníze. Všechny šikovně vytvořené šablony totiž pak využijí tvůrci obsahu. V mžiku "vyšvihne" na SharePointu specializovanou stránku nebo diskuzní fórum pro uzavřenou skupinu lidí. Pomůže upravit vaše LMS nebo LXP za zlomek ceny, za kterou by to udělal dodavatel. A jeho dobře napsané JavaScripty umožní dostat z různého vzdělávacího obsahu data, která zase vám vzdělávačům pomohou ke správným rozhodnutím.


Technologist/API Specialist

Tuhle roli jsem si nechal na konec. Možná už to vůbec není vzdělávač. Možná ten člověk sedí v IT oddělení. Ale nutě musí znát vzdělávací kontext, který mu pomůže pochopit souvislosti a účel využití technologií.

Technologist totiž staví API, komunikační můstky, které přenesou data z HR systému do LMS a zpět. Nebo přenesou výstupy z jedné vzdělávací aplikace (třeba AI simulátoru) do jiné (třeba do LMS). Technologist pracuje s daty. Umí je odkudkoli vytáhnout a sdružit do nějakého přehedného zobrazení. Umí napojit všechny vzdělávací portály například na Power BI, abyste viděli, jak se lidé vzdělávají, kde tráví nejvíc času a třeba jakých dosahují výsledků (globálně i jednotlivě).

Už je to spíš ajťák? Jo a ne. Musí to být "vzdělávací ajťák", který vám pomůže ukázat, co všechno je s novými technologiemi vůbec možné dělat. Protože byste si to sami třeba ani někdy nedovedli představit.


Závěr

Firmy, které jsem potkal na Learning Technologies, už některé z těchto rolí obsazené mají. Dospívají k nim přirozenou cestou. A pro některé to je novinka a ještě dlouhá cesta.

Neříkám, že každá role = nová pozice. Dá se sdružovat, dá se na tu roli použít nějaký stávající zaměstnanec s vhodnými kompetencemi.

Jedna role mi tam chybí. Learning Designer. Vzdělávač. To jste přeci vy, pro které to píšu. napsal jsem to pro vás, abyste věděli, kterými rolemi je dobré se obklopit, abyste naplno využili všechny možnosti, jež moderní on-line vzdělávání přináší.

Držím vám v tom palce!

15 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page